Hur trygg är bygden?

Informationskvällarna fortsätter i vår bygd, allt för att slå hål på rykten och föra kunskaper vidare till så många som möjligt. Studieförbundet Vuxenskolan och Centerpartiet Axberg-Ervalla bjuder härmed in bygdens invånare till en kväll med trygghetsfrågor i fokus. Torsdagen den 10 april kl. 18:30 finns Henrik Dahlström, vakthavande befäl på Örebropolisen på plats för att berätta “om en dag på jobbet”. Statistik kommer Henrik ha med sig och den skall försökas brytas ned så pass det går åt norra kommundelen och vår bygd utan att gå in på specifika fall. Vill du ställa just dina frågor om förebyggande arbete för att motverka brott och tillsammans få en så pass trygg bygd som det bara går? Då är du välkommen till bygdens matsal, anmälan i god tid till per-ake.sorman@orebro.se så lokalen räcker till i denna viktiga frågeställning, självklart är det ingen kostnad knuten till arrangemanget då meningen är att så många som möjligt skall få en samlad bild över bygdens trygghetsarbete.

20140324-012157.jpg

Share on Facebook