Bygdens brottsstatistik

I torsdags kväll så träffade bygden Örebropolisens vakthavande befäl, Henrik Dahlström. Henrik som bor i bygden ville komma ut och visa upp sig att han finns i bygden. Samverkan mellan vuxenskolan och partiets lokalavdelning i Axberg/Ervalla och Henrik slog slag i saken och bjöd in intresserade invånare i bygdens matsal. Gisses vad frågor Henrik fick så nog var mötet efterfrågat. 39 anmälda brott under 2013 i vår bygd och Henrik kunde meddela att Narkotikan tyvärr finns i vår bygd. Nu är ju bygden en del av samhället så det hade nog de flesta på känn att missbruk och innehav sker även här. Fler möten kommer arrangeras i bygden, med ämnen som berör diskussionerna hemma vid köksbordet. Folkbildning som ger en kunnigare bygd som lär känna bygden ännu bättre.

20140412-094525.jpg

Share on Facebook