Studentens lyckliga dar

Idag önskar vi alla bygdens studenter ett stort grattis och ett varmt lycka till i framtiden!
Men bygdens idrottsintresserade skänker en tanke till anhöriga runt förre ESK tränaren Peter Götell som avled i sitt hem igår efter sviterna av en hjärtinfarkt. Den förre ledarskribenten på NA tränade ESK under ca två år i mitten på 2000-talet.
Vi avslutar i glädjens anda och avsnitt nummer fem i “bygdetv” med all värme och kärlek från bygdens skolavslutning. Nu är det verkligen sommarlov i bygden, njut av allt vackert vi har här. Fler och fler får upp ögonen från olika håll om vår bygd, just att vi inte tar på oss “offerrollen” och tycker synd om oss utan tvärt om. Sprider glädje och ljus om hur stolta vi är att visa upp vår bygd och allt engagemang som finns. Se årets “sommarplåga” nummer fem här nedan;

bygdetv, avsnitt 5

Ta hand om er alla vart ni är någonstans och trevlig helg!

20140611-010853-4133793.jpg

Share on Facebook