Seger och ansökan 

Tisdagens cupmatch på Lyckevallen mot IFK Askersund slutade efter en rafflande och nagelbitande historia med hemmaseger 6-4 efter straffar. Mot nästa runda i cupen om ungefär en månad men seriepremiär på torsdag kväll mot Fellingsbro. Då hoppas vi på bättre väder än regn och bara nån plusgrad, dock hade publiken hittat ner till bygdens nöjesfält. Idag tisdag drar p12 igång sin serie, detta på bortaplan inne i Örebro. Men de skickar med ett stort tack till de femton företag som nappade på att köpa en rygg och därmed stötta ungdomsverksamheten i bygden så fler rör på sig i sin närhet, snabbt och beundransvärda svar gör att laget är på G inför seriestart. Ett sista medskicka från Landsbygdsnämnden och dess ordförande Hannah Ljung. Nu under 2015 kommer det finnas utvecklingsmedel att söka för projekt likt de i vår bygd för att bli stoltare bygdebo och komma till gagn för såväl unga som de som bor och verkar på landsbygden. Passa på att fyll i en enkel ansökan där det är ett extra plus om projektet kan visa på eget arbete eller avsatta medel. Låt fantasin flöda och hör av er om ni behöver hjälp vart ni skall vända er. Levande landsbygd i hela vår bygd, det är melodin som verkligen införlivas under sommaren 2015, å visserligen långt innan det också förstås. Njut och ta åt dig, arrangemangen är för din skull! 

  

Share on Facebook