Minnesvärda festligheter

Ifjol besök av landsbygdsministern i vår bygd. I år besök av länets nytillträdda landshövding. Ingenting är omöjligt i vår bygd och det visades inte minst gårdagen på. Regn igen på våra festligheter men folk i bygden ställer upp manngrant. Från de magiskt omvända siffrorna 9/5 — 5/9 så har firandet pågått i full frenesi. Det har firats innan och det kommer firas efter dessa datum också men inte lika upphaussat som gårdagen och jubileumsfestivalen mm. När vi satt i januari / februari och spånade om allt vi skulle genomföra så gjordes det banne mig verkstad av allting också. Sen det mediala är ju bara att buga och bocka sig för alla artiklar, reportage och radioklipp. Jackpot är ordet och även det efter hårt arbete att efter denna sommar sätta bygden på kartan en nivå till, vilket gjordes med råge. Självklart finns det inga genvägar i detta men när vi är många som hjälps åt så går det mesta lätt och det bästa med allt, det är så himla roligt att verka i bygden där allt händer. Tasigförsamhet och för boende och besökare och återigen tack alla gäster, besökare och funktionärer nu blickar vi vidare!  

 

Share on Facebook