Levande landsbygd 

Då  menar jag faktiskt inte i första hand våran bygd även om denna nu blir mer och mer uppmärksammad utanför vår bygd. Sån glädje att svara i luren och öppna mejlen nu att man verkligen önskade 48h om dygnet minst nu. Tänkte alltså inte i första hand på kvällens barngympa eller zumba utan mer överskådligt. Ett landsbygdsprogram är på väg fram, nytt folk på landsbygdsenheten som verkligen verkar taggade efter mitt möte med dem, landsbygdsutredningen inom barn och utb. om likvärdig utbildning på väg fram. Lägg därtill landsbygdtilldelning / ersättning för såväl skolor / förskolor såväl i vår bygd som landsbygden på helhet. Många många små pusselbitar som gör skillnad och man kan alltid önska och hoppas på mer men tänk tvärtom, om allt detta inte fanns……..

Landsbygden lever och behöver inte ha en offerkofta på sig. Tvärtom, genomsyras av stolthet och engagemang dag som natt. Kom ihåg, ni gör skillnad runt om i bygden. 

 

Share on Facebook