Mediavår

2015 slog nog alla rekord över ett år men våren 2016 med bl a bygdeTV i spetsen har gjort att artiklarna nu spridits mycket längre utanför bara länet. Igår var det dags igen för mediaträff denna gången vid Norsebäcksbadet och prata om vår bygd som goda exempel i mångt och mycket. Kallt å bad ingick i detta reportage som kommer om nån vecka eller två och att bygdens å hade närodlade knubbsälar är ju inte dåligt. Man gör mycket för att bjuda till när reportern har sin artikel klar inkl rubriksättning och allt. Några extra upplagor av Länsposten kommer plockas hem inför denna publicering så det sprids över vår bygd som börjar bli känd för rejäl handlingskraft. Noteras kan att ikväll föll ESKs herrar tungt borta i Sköllersta med 2-1 efter ett straffmål på övertid. Nu blir det sommarvila under juli månad omstart den 8 aug kl 19:00 hemma mot Östansjö. Trots denna jobbiga vecka resultatmässigt är det ändå en godkänd vår med bl a derbysegern mot Frövi hemma. 

Share on Facebook