Utmaningar 

När man som minst anar det så står en långväga gäst på cykel inne på gårn och vill ha lite vatten. Denne Anton besöker vår bygd för några mil under torsdagen på sin färd genom Sverige. Solceller på pakethållaren och gps på styret och 25km packning. Dessa människor beundrar jag, går sina egna vägar, gör det man tror på själv, ingen kändishets utan gnuggar på i det tysta. Anton cyklar sträckan Eksjö-Trondheim och ja sen tillbaka också via Oslo /Göteborg. Detta var dock bara uppvärmning för i höst skall han cykla tre månader i USA. En cyklist gick tidigare igår söderöver mot Frövi via Skogsbergsvägen och en annan norrut med fullpackning under onsdagen när jag klippte gräs. Så roligt att Anton spontan stanna och prata en kvart när vi var ute på altan i solen. Lycka till på din färd och någonstans norr om Linde slog Anton upp sitt tänt under natten på sin väg norröver. Många som upptäcker vår bygd nu på två eller fyra hjul. Sverige och bygden är fantastiskt alla årstider men svensk sommar är lite extra. 

Share on Facebook