Publikfest

Ja ja ni kan vara lugna ryssen höll sig borta och istället fylldes bygden av en entusiastisk motorpublik. Som vanligt kan man väl snart säga i vår motorbygd var det parkering och grill i Klysna och Hult. Bygdens sportklubb skramlade ihop funktionärer och bistod SvenskaMotorKlubben (SMK) Örebro under lördagens tävling. Så många glada tillrop och smicker för vårt arrangemang för att få alla att trivas i vår bygd. Från nära grannar via bygdebor till långväga gäster som imponeras av vårt arbete. Vid min sida står dels Beng-Erik Frejd som är trotjänare gällande ESKs rallyjobb. Mannen med flaggan Kurt Jantzen är mer nykomling i rallyjobben sen ifjol men desto mer engagerad i bygdelagets alla arrangemang under många år tillbaka. Goda exempel från vår bygd skall spridas vidare till andra platser i vårt avlånga land. Vi är redo nästa år igen, nedräkningen har börjat bara 364dgr kvar……..

Share on Facebook