Rasmusbyn….

En sann solskenshistoria. Från att varit där från det första “öppna huset” då man visade ritningar och målade upp en vision om en egen by i bygden. Redan då blev man varm i kroppen och glad att satsningen på ett LSS-boende för ca 20 bybor skulle etablera sig i vår bygd. Dagarna har gått sen dess, ursprungsgården har rustats. Hus har ploppat upp ur marken. Matsal, två boendehus och förråd. Djur har numera köpts in och fler hus skall ploppa upp innan årsskiftet. Två boendehus till, två villor likaså som skall kunnas hyras ut. Lägg därtill alla arbetstillfällen som kommer till vår bygd, denna by kommer vara Sverigeunik och det kommer vara ögon på den från många håll och kanter. Jag är så uppriktigt glad över detta entreprenörskap för en målgrupp som behöver utvecklas i naturens fart. Jag är lika uppriktigt glad att den etableras i vår kommun och därmed ännu mer glad över att de vid månadsskiftet till april öppnar mitt i hjärtat av vår bygd. Jag har så mycket jag kunnat när jag fått frågan hjälpt till så de skall känna sig så välkomna bland bygdebor, företagare och civila samhället som det bara går. Det är det minsta man kan göra när frågor dyker upp, då löser man dessa tillsammans. Mindre än två månader kvar tills den förste bybon är på plats i Rasmusbyn, varmt välkomna till bygden framför allt. Företagande på landsbygden med hjärtat på rätta stället och med en ödmjukhet till naturen och bygdebor, jag är mållös, glad och stolt. Stort lycka till och tveka inte fortsätta höra av er om allt mellan stort som smått! Sveriges blickar börjar bli vana att riktas mot vår bygd, låt det fortsätta länge länge länge. Bring in the “media” och låtom de inte hitta ut från alla grusvägar 😉 (Skämt och sido, med glimten i ögat) 

Bilden är från företagets info folder, läs mer på Rasmusbyns hemsida

Share on Facebook