Sjunde sommaren! 

Denna sommar inget unikt övriga sen bygdenytt drog igång sen den 1/1-2012. Sjunde upplagan kommer nydoftande från tryckeriet och når bygden lagom till helgen. Årets upplaga kommer likaså efter samarbete spridas på de fyra närliggande turistcentren samt platser där besökare tar sig kommer ha några extra. Tackar verkligen från alla era inspel ang detta under våren annars hade det inte blivit av. Väntade in programmet för Traktorracet som försenade foldern några veckor mot tilltänkt datum men det är viktigt att få med allting samt all fakta skall korrläsas. För mig finns det bara en bygd med småföretagare, förskolor och vår skola. Ta aldrig denna förgivet för alla beslut går långt ifrån stick i stäv med en blomstrande bygd. Jag visar på att mer verkstad än tomt snack är lösningen för vår bygd. Håll ögon och öron öppna så kommer ni se denna lite här och var! 

Share on Facebook